• اخبار

برگزاری جشن سده

برگزاری جشن سده
جشن سده به همت موسسه فرهنگی هنری پویندگان راه فردوسی توسی و همکاری اداره فرهنگ وارشاد اسلامی بردسکن در شامگاه 5شنبه 6بهمن ماه برگزار گردید.

موسسه فرهنگی و هنری پویندگان راه فردوسی توسی روستای هدک به مدیرمسئولی مهدی کاظمی با همکاری اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان بردسکن و همراهی فرمانداری ، نیروی انتظامی و دیگر دستگاههای اجرایی شهرستان ، درآستانه آغاز جشنهای سی ونهمین سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و طبق یک سنت قدیمی و یادآوری خاطرات گذشته ، آیین جشن سده همراه با نکوداشت یاد شهدای روستای تفریحی توریستی و تاریخی هدک و اهدای هدایا و لوح تقدیر به خانواده های معظم شهدا و گلباران تمثال ۶ شهید روستاتوسط مردم و مسئولین ،فرماندار،دادستان وبخشدارمرکزی در شامگاه روزپنجشنبه پنجم بهمن از ساعت۱۹/۳۰الی ۲۱/۳۰ در میدان سده ی روستا برگزار شد.

در این مراسم ، هنرمندان انجمن موسیقی ، انجمن هنرهای نمایشی وانجمن شعر وادب اداره فرهنگ وارشاد اسلامی بردسکن به اجرای برنامه های بسیار شاد و خوبی پرداختند که با استقبال بی نظیر شهروندان و بیش از ۲۰۰۰نفر شرکت کننده در مراسم همراه بود.

هنرمندان گروه بازیهای آئینی هم با اجرای بازی اسب چوبی و چوب بازی گروهی یکی از بهترین نمایشهای بومی و محلی را به خوبی اجرا کردند.

آنچه که در منابع آمده است جشن سده در دهم بهمن ماه است و پنجم بهمن «جشن نوسره» در ۵ روز قبل از جشن بزرگ سده برگزار می شود، ایرانیان با برگزاری این جشن خود را برای برگزاری هر چه باشکوه تر جشن بزرگ سده آماده می کردند.

از آداب برگزاری جشن نوسره بر پایی آتش و خواندن نیایش و دعا در درگاه حق میباشد، در روایت ها آمده که با برگزاری این مراسم بزرگان دینی و مذهبی و مسئولان با برنامه ریزی و ایجاد آمادگی برای جشن سده به هر چه باشکوه برگزار شدن آن می پرداختند.

احتمالا جشن سده روستای هدک همان جشن نوسره باشد که پنجا و پنج روز به نوروز شروع میشود و مقدمه ای بر جشن سده می باشد .

اداره فرهنگ وارشاد اسلامی بردسکن
۸ بهمن ۱۳۹۶ ۰۸:۳۹
  • اظهار نظر


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد
logo-samandehi
شعار سال 97